KOHANEMISVÕIMELINE INIMENE
= KOHANEMISVÕIMELISEM JUHT, MEESKONNALIIGE
Looduses esitab evolutsioon väljakutseid, mis loovad võimalused arenguks ning vajadused kohanemiseks. Ehk siis paremaks toimetulekuks või ellujäämiseks on vajalik kohaneda. Meie jaoks on igapäevaselt selliseks väljakutseks ning kohanemisvõime treeneriks ilmselt muudatused. Kuidas siis kõigi nende muudatustega kohaneda?
Kohanemisvõime suurendamine
= iseenda tundmaõppimine
Arengutreening (coaching) on üks õppimise vorme, mis kingib meile uusi kogemusi iseenda kohta. Hinnanguvaba jahoitud teekond ei piirdu tavaliselt 1 kohtumisega, mistõttu lisavad kõik need kohtumised pikema aja jooksul meie mällu tähelepanekuid, pisiavastusi ja tõdemusi, mis kujundavad meie psüühikas aegamisi uute teadmiste ja hoiakute kujunemist. Uue info integreerimisel või vana teadmise ületamisel vabanevad ajus nn heaolukemikaalid. Mõni taipamine võib olla nii võimas, et muudab aju hetkega, samas kui teised vajavad pikemat tööd. Kogemuste kõrval vaadatakse otsa erinevatele inimsuhetele, suhtumistele, tunnetele ja uskumustele, mis meiega igapäevaselt tööl ja kodus kaasas.
Ka neuroteadus kinnitab, et meie aju on loodud keskkonnas muutusi tuvastama ning oleme tundlikud just negatiivsete muutuste osas. Iga ohuna tajutav muutus käivitab aju hirmukeskuse, mis stimuleerib emotsionaalse või impulsiivse enesekaitserefleksi. Aga puhta loogikaga on raske oma ajust lähtuvaid reaktsioone muuta. Mida rohkem survestad inimesi muutuma, seda tugevamalt nad vastu võitlevad.
Aga mida see teadmine ja kõige sellega tegelemine meile siis lõpuks annab?
Kõige selle märkamine, kõige sellega tegelemine
= väljendub aegamööda ka meie välises käitumises
(muudatustega toimetulek, kohanemisvõime paranemine)
Me kõik oleme kohanemisvõimelised, küsimus on lihtsalt selles
– kui palju me panustame oma juhtide ja meeskonnaliikmete kohanemisse?
#maolen teadlik kohaneja õppija