MIS ON AJUKESKNE JUHTIMINE?
Kindlasti on iga juht end analüüsimast tabanud – miks mõni meeskond töötab justkui iseenesest, koostöö sujub väga hästi ning tulemused on ootuspärased, samal ajal kui mõnes teises tekivad pidevalt konfliktid, kaob motivatsioon ning inimesed põlevad läbi? Mängus võib olla midagi palju sügavamalt juurdunud kui lihtsalt juhtimisstiil või isiksusetüübid – mängu tuleb inimese põhiolemus, meie bioloogia!
Siit jõuamegi ajukeskse juhtimiseni ehk neuroleadership’ini – kaasaegsesse juhtimisviisi, mis põhineb neuroteadusel ja arvestab inimese ajufunktsioonide, emotsioonide ja käitumismustritega. See ei ole pehme alternatiiv “päris” juhtimisele. Vastupidi – see on teaduspõhine, tõenduspõhine ja inimest tervikuna kaasav lähenemine!
Neuroleadership kui mõiste loodi 2006. aastal David Rocki ja Jeffrey Schwartz’i poolt, kes avaldasid artikli “The Neuroscience of Leadership” ajakirjas Strategy+Business. Nad nägid vajadust juhtimispraktikate kaasajastamiseks, tuginedes sellele, mida ajuteadus võimaldab: aju on plastiline, suudab õppida, harjumusi muuta ja reageerida keskkonnale sobivalt – aga ainult siis, kui see keskkond seda võimaldab .
KUIDAS AJUKESKNE JUHTIMINE ERISTUB?
Ajukeskne juhtimine erineb klassikalisest “käsu ja kontrolli liinist”. Klassikaline juht lähtub tihti eeldusest, et inimesed töötavad maksimaalselt siis, kui neile antakse selged ülesanded ja nende täitmist kontrollitakse. Ajukeskne juht seevastu teab, et inimese aju töötab hoopis paremini siis, kui:
- keskkond on turvaline,
- juht on usaldusväärne,
- tagasiside on toetav.
Kui juht eelnevaga arvestab, on tulemuseks vähem läbipõlemist, rohkem loovust ning kõrgem pühendumus.
Kui klassikaline juht küsib: “Mis on valesti?” Siis ajukeskne juht küsib: “Kuidas saan toetada, et muutused saaksid juhitud vähema stressi ning maksimaalse motivatsiooni?” Klassikalises juhtimises tähendab rohkem infot paremaid tulemusi. Ajukeskne juht teab, et meie aju ei talu tegelikult suuri infotulvasid ning vajab teadlikku selguse, paindlikkuse ning tähenduse juhtimist.
MILLEGA AJUKESKNE JUHTIMINE ARVESTAB?
Ajule ei meeldi ohud – isegi pisike kriitika või ebakindlus võib meie ajus käivitada ohureaktsiooni, mis toob kaasa reaktsiooni meie kehas: verevool suunatakse otsmikusagarast amügdala poole. Meeskonnaliikmete käitumise seisukohast on seda oluline juhil teadvustada, sest sellises seisundis tiimiliikme oov mõtlemine peatub ning ta keskendub vaid ellujäämisele (st ta võib mitte ootuspäraselt käituda).
Aju on neuroplastiline – st meie aju suudab muutuda ja luua uusi närviradu, aga see eeldab mõtestatud ja turvalist keskkonda, mida ajukesksed juhid teadlikult loovad ja hoiavad.
Emotsioonidel on meeskonnale ja tulemustele suurem mõju kui oleme harjunud tunnistama – ajukeskne juht teab, et tema seisund kandub kogu tema meeskonnale üle. See ei kandu üle vaid sõnade kaudu, vaid ka kehakeele ja ka hääletooni kaudu.
MILLIST VÄÄRTUST AJUKESKNE JUHTIMINE LOOB?
- Turvalisem ja usalduslikum töökeskkond – inimesed julgevad rohkem panustada.
- Suurenenud muutustaluvus – juhid mõistavad paremini, kuidas muutused aju mõjutavad.
- Vähenenud läbipõlemine – stressi asemel valitseb vastastikune toetus.
- Tõhusamad meeskonnad – kui emotsionaalne turvatunne on kohal, saavad meeskonnad paremini hakkama (nt Google’i Project Aristotle).
Kui sind huvitab, kuidas juhina paremini mõista nii iseennast kui oma meeskonda, siis ajukeskne juhtimine annab tööriistad, mille abil oma mõjuvõimu targemalt kasutada. See ei ole pehme alternatiiv – see on uus juhtimise standard, mis ei eelda “käsi ja kontrolli” lähenemist, vaid teravat mõistmist ja teadlikku empaatiat! Leia rohkem infot juhtide ajukeskse koolituse kohta juba siin “JUHI VUNDAMENT”.
Kasutatud allikaid:
- Rock, D. & Schwartz, J. (2006). The Neuroscience of Leadership. Strategy+Business.
- Rock, D. (2008). SCARF: A Brain-Based Model. NeuroLeadership Journal.
- The HR & Employee Engagement Community: The Basis of Leadership Is Born In The Brain.
- Neuroleadership Institutte (2024): 3 Ways Neuroscience Can Help You Become a Better Leader.
- Strategic Leadership Institute: What is Neuro-Based Leadership?
- Wikipedia: Neuroleadership overview..