ARENGUEESMÄRKE SEADES UNUSTAME ME MIDAGI OLULIST
Aasta algustele on omane, et see toob taas jõuliselt pilti eesmärkide ja ootuste seadistamise! See omakorda tähendab, et pildis on ka enesearengu aspekt, kas pole? Antud teemaga käib käsikäes ka ressursside hindamine, sest ilma nendeta on keeruline teele asuda, teel püsida või kohale jõuda! Antud postituses tahaksin välja tuua ressursid, millele me üldistades väga vähe mõtleme. Nimelt unustame oma vundamenti ausalt hinnata ehk milline on meie tänane seisund, et asuda teele?
Vundamendile võib erinevalt läheneda, mina pean hetkel selle all silmas närvisüsteemi regulatsiooni! Oma senise 4 aastase arengutreeneri ja coachi teekonna vältel on aina selgemaks ja kindlamaks saanud asjaolu, et kõike seda, millest me nii väga puudust tunneme ja ühises koostöös püüda soovime, tuleks alustada vundamendi seadistamisega! Miks? On inimesi, kellel on rohkem teadmisi, kuidas enda närvisüsteemi teadlikult juhtida ning seeläbi parem seisund endaga kaasas. Ning siis on palju neid, kelle senised harjumused või elustiil toetavad pigem düsreguleeritud närvisüsteemi kujundamist, mis toob kaasa pidurdavad allhoovused eesmärkide suunas liikumisel!
Lihtsalt mõtle korra, et kas valiksid ronida Everesti tippu:
A) ilma varustuse ning teadmisteta või
B) sooviksid natuke teadlikkust ja vormi laduda ning vajalikud ressursid ikka kaasa pakkida?
REGULEERITUD VÕI DÜSREGULEERITUD – MÕJU ARENGULE?
Reguleeritud närvisüsteemi korral teevad meie sümpaatilne ja parasümpaatiline süsteem koostööd, mis tähendab, et see võimaldab meil stressile reageerida ning kenasti taastuda! Me kogeme siis rohkem rahu ja oleme emotsionaalselt paindlikumad. Kokkuvõttes lubab selline seisund meil õppida ning kasvada, sest oleme uudishimulikud ning empaatilised! Ja mis peamine, sellises seisundis suudame paremini fookust hoida sellel, mis kõige olulisem! Märkan, et reguleeritud närvisüsteemiga klientidel on lihtsam soovitu suunas liikuma hakata, neil on kergem teha vajalikke samme soovitu suunas, sest ressursse on rohkem!
Selle vastand on düsreguleeritud seisund, mille korral oleme kas üliaktiivsed või vastupidi passiivsed. Antud seisundile on omased: ärritumine, impulsiivsus ja ärevus. Meil on keeruline stressiga toime tulla ning oleme pinges! Lihtsalt küsi endalt, et kas “karu” eest põgenedes suudaksid mõtteid enesearengul või 2025. aastaks seatud eesmärkidel hoida? Jah, kardetavasti mitte! Kokkuvõttes muudab antud seisund soovitu suunas liikumise vaevaliseks, mõnel juhul isegi võimatuks! Ja kui aus olla – tihti ongi düsregulatsioon kogu rahulolematuse ning halva enesetunde põhjustajaks!
MILLEST ALUSTADA VÕI KUIDAS END TOETADA?
ALUSTA SEISUNDITE MÄRKAMISEST
Näiteks küsi endalt, mida viimasel ajal oled kogenud: olen rahulik ja suudan keskenduda = reguleeritud seisund või kogen ärevust, olen reaktiivne = düsreguleeritud seisund. Viimast kogedes tuleks esmajoones keskenduda seisundi juhtimisele mitte suurte muudatuste püüdmisele või elluviimisele, sest muudatuste tegemine toetavama elustiili ja harjumuste suunas on juba ise üks väga suur muutus!
TOO ENDA ELLU PRAKTIKAD, MIS LUBAKSID OMA SEISUNDIT TOETADA
On selge, et meie seisund ongi pidevas muutumises, küsimus on selles, et kas meil on vajalikud tööriistad olemas, et ennast vajalikel hetkedel toetada? Oma viimasest Body&Mind coachingu väljaõppest olen võtnud kaasa kaaluka ütluse: “Sa oled see, mida teed!”
Märkan, kuidas enesejuhtimise koolitustel hingamisharjutuste või mindfulness-harjutuste peale reageeritakse – paljud teavad aga tegelikult vähesed päriselt ka praktiseerivad! Seega tooksin välja mõned igapäevased lihtsamad tegevused, mis on kergelt rakendatavad ja lubavad meie närvisüsteemi tasakaalu eest märkamatult hoolt kanda (võimalusel hinda nende olemasolu 1-10):
- regulaarne füüsiline aktiivsus, liikumine
- hea ja kvaliteetne uni,
- teadlikud pausid tööpäeva jooksul, et korraks peatuda, sügavalt hingata ja lõdvestuda,
- looduses aja veetmine,
- sotsiaalsed positiivsed suhted ja toetus (turvatunne, vähem stressi).
Pea meeles, et enda seisundi teadlikustamisel ja selle eest hoolitsemisel on väga suur roll enda eesmärkide suunas liikumisel! Nagu varem sai välja toodud – meil on võimalus soovitu suunas loovalt, lahenduskeskselt ja võimekalt liigelda. Või siis teha seda läbi suure ärevuse, hirmu ja ebakindluse!
#MAOLEN teadlikult enda ressursse hinnanud!