KUIDAS COACHINGUSSE SUHTUDA
Näiteks: “Ma olen coachiv juht ja sellest piisab, ma põhimõtteliselt tean, kuidas see käib! Õpin mõned tehnikad juurde ja valmis!” Vähemalt nii alustasin mina seda teekonda aga sain siis tugeva ninanipsu osaliseks! Tegelikult avanes minue ees täitsa uus maailm ning toetas üldist ideed, et inimesekeskne juht ja organisatsioon on aluseks suurepäraste ja unikaalsete asjade juhtumiseks! Kui me ei lähtu juhtimises ja koostöös teadmistest, kuidas INIMENE TOIMIB, jääks nagu mingi potentsiaal kasutamata ning unikaalsus saavutamata!
Mind paelus teaduslik lähenemine ning asjaolu, kuidas aju (inimeseks olemine) ja coaching koos toimivad. Aju on nagu orkester – koosneb erinevatest osadest, mis on üksteisest sõltuvuses ning omavahel ühenduses. Muudatused ei saa juhtuda, kui orkester koos ei mängi! Ja coaching on just see tööriist, mis toetab orkestri häälestamist ja kokkumängimist. Aga vaataks korra mõningatele aju kirjeldavatele omadustele peale, aju:
• on pidevalt muutumises (isegi antud teksti lugedes luuakse Sinu ajus uusi ühendusi)
• on naudingutest, preemiast sõltuv
• jaoks on uued asjad kui oht
• on mõjutatav (muutus on võimalik)
• vajab õppimiseks fookust
• keskendub pigem negatiivsele
• on uudishimulik ja emotsionaalne
• ei ole väga paindlik (arvamuse, seisukoha muutmisel)
Ja kui neid omadusi coachingu käsitluse järgi vaadelda siis võib esmajärgus kinnitada, et coaching loob inimese jaoks ruumi, aega ja võimalusi uudishimu kogemiseks. Uudishimu meeldib meie ajule, see valmistab meid õppimiseks ette! Aju on pidevas muutumises + coaching on keskendunud muudatuste elluviimisele = kokku loodud (a match made in heaven)?
MIS MEID (MEIE AJU) MÕJUTAVAD
Inimene on keskendunud negatiivse märkamisele ja jagamisele (kui Sul ei ole just õnnelik amygdala) ning coaching toetab sellest läbi murdmist – õnnetu amygdala treenimine õnnelikuks on täiesti võimalik. Lihtsalt väga olulised on kordused ning uute ühenduste loomised!
Meie ajule meeldib visuaalne. Tulevikule suunatud visualiseerivad küsimused aktiveerivad ajupiirkonnad, kus asuvad: empaatia, emotsionaalne turvatunne, suure pildi nägemine (big picture), proaktiivne lähenemine ning eesmärkide saavutamine (versus kaotusele, hirmule keskendumine). Siinkohal on hea meelde tuletada, et aju jaoks on kujutlemine ja päriselt tegemine üks ja sama asi.
Mida on veel põnev teadlikustada – Sinu emotsionaalne seisund näiteks just praegusel hetkel mõjutab seda, kuidas Sa oma tulevikku näed. Inimene arvab, et ettekujutus tulevikust on ratsionaalne – tegelikult on see emotsionaalne! Aju keskendub hetkeolukorrale rohkem kui tulevikule. Seega on hea teada, et coaching keskendub olevikule, püüab subjektiivse objektiivseks koondada, toetab erinevate meeleseisundite märkamist ning loob suuremat selgust tuleviku suunal!
AGA MIKS SIIS IKKAGI COACHING?
Coaching on tegelikult iseenda tundma õppimine ning aju vajab õppimiseks fookust – coaching on see, mis võimaldab meil fookust hoida! Keskenduda sellele, mis on hetkel kõige olulisem!
Teema on põnev ning väga palju on veel avastada ja õppida – kuid uutest mõttekäikudest juba järgmine kord! Kui Sul tekkis aga huvi coachingu kogemise vastu, kirjuta mulle oma mõtetest ja vaatame, kuhu meid see teekond viia võib. On hea teada, et esimene sissejuhatav sessioon annab Sinu jaoks olulised vastused – kas coaching on Sinu jaoks ning mina sobilikuks mõttekaaslaseks!
#maolen uudishimulik visuaalne positiivne