KUIDAS SINUL PRIORISEERIMISEGA TAVALISELT LÄHEB?
- Kuidas on õnnestunud Sinul näiteks oma töö- kui ka oma eraelu “to-do” nimekirja prioriseerida?
- Millised tegevused on saanud rohkem tähelepanu?
- Millised tegevused ootavad veel tänaseni nukralt Sinu tähelepanu?
- Kuidas see kõik Sind tundma paneb?
- Kuidas Sa tahaksid, et asjad tegelikult oleksid?

MIS PRIORISEERIMISE KEERULISEKS MUUDAB?
Meie aju on nagu vana tark masin – loodud ellujäämiseks, mitte prioriteetide seadmiseks mitmetähenduslikus info- ja kiirusmaailmas! Eelise annab aga see, kui me seda vana masinat rohkem tundma õpime. Toon täna välja mõned pidurid, kuhu oled võibolla ka Sina ennast ära kaotanud! Märka, mis on lubanud Sinul eksiteele sattuda:
AJU VALIB TUTTAVA JA LIHTSAMA RAJA
Kui oleme väsinud, aktiveerub automaatkäik ning hoiame selle ligi, mis juba ka pimesi selge. Tuttav ja lihtsam eeldab vähem panustamist, st ka vähem energiat. Keerulisem ja tundmatum tuleks alati kõige ennem ära teha, ajal millal on veel kõige rohkem energiat alles!
SEGADUS JA TEADMATUS VÕTAVAD ROHKEM RESSURSSE
See masin peab pidevalt arvestust, et kas ja mis tegevuseks meil tegelikult energiat üldse jagub. Mida keerulisem väljakutse, seda vähem me seda eelistame (eriti kui oleme väsinud, ressursid otsakorral). Nii tunduvad meile tegevused, milles omajagu segadust, keerukust ning uut infot sees = ebamugavad. Seega on jälle vihje olemas, kust tegelikult alustada tuleks!
EELISTAME KIIREMAT VÕI SUUREMAT PREEMIAT (ajutist rahuldust)
Kuulen seda klientide suust nii tihti: “Ma olen nii kaua tähelepanu suunanud asjadele, mis tegelikult suures pildis mingit väärtust ei loo!” Uuringud kinnitavad, et inimesed eelistavad sageli kiireloomulist, sest see toob kaasa näiliselt kiirema võidu – tead ju seda linnukese tegemise tunnet. Ilma prioriteete teadvustamata juhtub seda veel rohkem, et teeme valiku kiirema rõõmu, saavutuse või tulemuse kasuks. Tänane “jah” kiirele rõõmule tähendab “ei-d” homsele suuremale rõõmule! Meil tuleb alati seda suurt sihti silme ees hoida (või seda üldse omada), et me sellest kõrvale ei kalduks!
EELISTAME KIIREMAT JA NÄHTAVAT TULEMUST
Sellest tulenevalt tõstame tihti väikesed, aga samas olulised ja toetavad tegevused kõrvale. Aga on ilmselge, et suuremate eesmärkideni viivad meid väiksemad vaheetapid! See on ka põhjus, miks soovitatakse eesmärgid ja erinevad projektid juppideks teha, et meil oleks võimalus nähtavat tulemust paremini märgata ja kogeda! Milliseid väikeseid tähtsaid tegevusi, mis viivad suure sihini, oled Sina täna kõrvale tõsnud?
KUIDAS LUUA TINGIMUSED?
Kõigepealt tasub rohkem peatuda, et teha väikeseid check-in sissevaateid – kas ja millal on see aeg Sul kalendrisse planeeritud? Ja kas Sa arvad, et see aeg on Sul olemas ja teed seda iga päev ja nädal või on see ka reaalsus? Ajal, mil teed pausi ja peatud, küsid küsimusi nagu:
-
Mis on täna minu jaoks kõige olulisem? (era- või tööelus).
-
Kas tegevused, millele olen viimasel ajal suunanud oma tähelepanu, aitavad mul selleni jõuda?
-
Milliseid tegevusi olen tegelikult vältinud või edasi lükanud?
-
Mis seda põhjustanud on? (miks) Liiga suur amps? Vajab rohkem aega, teadmisi, panustamist? Muu on tundunud olulisem või on olnud milelgi muuga lihtsam tegeleda? Või on vajalikes sammudes teatud ebamugavus sees?
-
Mis on esimene asi, mida tuleb muuta või teha, et rajale tagasi saada?
PRIORISEERIDA PRIORISEERIMIST?
Ja kui Sinugi siht peaks ühel hetkel häguseks muutuma ning oled kaotamas end kiireloomulisse virrvarrri, võib palju kasu ja selgust luua üks personaalse coachingu kohtumine – pea seda siis varmalt meeles!
Seniks aga teadlikku tegutsemist!
#maolen prioriseerimist prioriseerinud